22 Temmuz 2020 Çarşamba

ÇİZGİ ROMANCI ERSİN KARABULUT'UN FRANSA'DAKİ İKİNCİ KİTABI 2 EYLÜL'DE YAYINLANIYOR!..Çizgi romancılığımızın son dönemdeki yüz akı isimlerin başında gelen, profesyonel çizerliğe 2001'de Lombak dergisinde yazıp-çizdiği "Yeraltı Öyküleri" ile adım atan sonrasında Penguen ve özellikle de Uykusuz'da "Sandık İçi" köşesindeki öykülerle geniş kitlelere ulaşan ve ilgi gören henüz 39 yaşındaki Ersin Karabulut, usta işi çizgisi ve ilgi çekici öyküleriyle çizgi roman dünyasının dikkatini çekmiş, 2018'de Fransa'da çizgi roman öykülerinden oluşan 80 sayfalık ilk kitabı Fluide Glacial Yayınevinden 'Contes Ordinaires D'une Société Résignée'' (İstifa Eden Bir Toplumun Sıradan Masalları) adıyla yayınlanmıştı. Bu öyküler Ersin Karabulut'un Türkiye'de"Yeraltı Öyküleri" adıyla yayınladığı öykülerden oluşuyordu. 

Ersin Karabulut'un Facebook'taki sayfasından verdiği haber, hep kötü haberlerle içine düştüğümüz tatsız ülkede bir anlık soluk gibi geldi bize. Ersin Karabulut'un 2 yıl önce Fransa'da yayınlanan ilk kitabının gördüğü ilgi üzerine, ikinci kitabı gene Fluide Glacial Yayınevinden 2 Eylül 2020'de çizgi roman severlerle buluşacak. Bu yayınevi adını ünlü dergisi Fluide Glacial'den alır. Ersin Karabulut'un başarısı çok önemli zira Batı için ısmarlama çizilmiş öykülerden oluşmayan çizgi romanları bu coğrafyaya ait ve bir Fransızın Fransız kalabileceği bizden öyküler. Zamanında tamamen bize özgü yerli malı işleriyle Fransa'ya giden Engin Ergönültaş'ın "Zalim Şevki ve Kelek Osman"ıyla başına gelenleri 80'lerin sonunda Paris'te Selçuk Demirel'den dinlemiştim. Sonuç o zaman başarılı değildi ama aradan geçen süreçte gittikçe globalleşen bir dünya birbirine benzer yaşamlar ve hayaller içine düşen insanlar yaratmaya başladı ve ülkeler arasındaki bu benzeşme çizerlerin dünyasındaki derin farklarında artık sorun yaratmadığı bir süreci beraberinde getirdi gibi. Ersin Karabulut'u bu başarısından ötürü kutluyoruz ve kitaplarının artarak devamını diliyoruz... 

Cihan Demirci-MİZAHHABER 

ERSİN KARABULUT'UN FRANSA'DA YAYINLANACAK İKİNCİ KİTABIYLA İLGİLİ YOUTUBE'DA "FLUIDE GLACIAL" SAYFASINDA YER ALAN GÖRSEL TANITIMIN VİDEOSU: https://www.youtube.com/watch?v=nLmNH7EVMw8


ERSİN KARABULUT 
HAKKINDA BİLGİ:


3 Haziran 1981'de İstanbul'da doğdu. Öğretmen birer anne babası ve kendinden dört yaş büyük bir ablası vardır. Bayrampaşa ilköğretim okulunu ve Vatan Anadolu Lisesi'ni bitirdi. 16 yaşında ilk karikatürü, Pişmiş Kelle dergisinde yer bulduktan sonra aynı dergide bir süre köşeleri de yayınlandı. 


Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümüne girdi. İkinci sınıfta Lombak dergisinde ve daha sonra da Penguen dergisinde çizmeye başladı. 2007 Ağustosunda, Yiğit Özgür ve Memo Tembelçizer gibi bir grup çizerle birlikte, yeni bir dergi çıkartmak üzere, Penguen'den ayrılmış ve 5 Eylül 2007' de Uykusuz adlı dergiyi çıkarmaya başlamışlardır.

Lombak'ta çizdiği Yeraltı Öyküleri başlıklı çizgi romanları beğenilse de asıl popülerliği Penguen'de çizmeye başladığı ve Uykusuz 'da sürdürdüğü çizgi öykü tarzındaki Sandık İçi isimli köşesi sayesinde kazandı. Bu köşede kendi hayatından kesitlerle hayata bakışını, kendi doğrularını ve insanlar arası etkileşimleri başarıyla işlemesi sonucu okurlarıyla yakın bir ilişki kurabilmiştir. Son zamanlarda Türk mizah sevenleri tarafından büyük ilgi görmekte ve tanınmaktadır. Sandık içi köşesinin yerine arada bir, daha sonra kitap olarak da yayınlanmış Sevgili Günlük gibi farklı öyküler de çizmektedir.

25 bölümlük Çizgili Tişört köşesinden sonra Uykusuz'da Sandık İçi isimli köşeyi çizmeye devam etmektedir. (Vikipedi'den güncellenmesi gereken bir özgeçmiş bilgisidir.)

#ErsinKarabulut #FluideGlacial