1 Temmuz 2018 Pazar

MİZAH DÜNYASININ SESİ: MİZAHHABER 11 YAŞINDA!..


MİZAH DÜNYASININ ÖZGÜR, BAĞIMSIZ VE MUHALİF SESİ MİZAHHABER, BUNDAN TAM 11 YIL ÖNCE, 1 TEMMUZ 2007 TARİHİNDE İNTERNET ÜZERİNDE YAYINA BAŞLAMIŞTI... MİZAHHABER UZUN SOLUKLU YOLCULUĞUNDA ÇOK ŞEY YAŞADI!.. ZAMAN ZAMAN BLOGSPOT KAPATILDI BU YÜZDEN YAYIN DIŞI KALDIK... AN GELDİ, 6 EKİM 2016'DA MAHKEME KARARIYLA YAYINIMIZA ERİŞİM ENGELİ GETİRİLDİ VE 20 AY KADAR YAYIN YAPAMADIK AMA 5 HAZİRAN 2016'DA BU ENGEL KALKTI.  

BUGÜN 1 TEMMUZ 2018... DAHA ÖNCE DE DEDİĞİMİZ GİBİ; AKLA ZİYAN BİR HAYATIN MİZAHI SOLLAMAK BİR YANA NEREDEYSE HEPTEN BİTİRDİĞİ ÜLKE GÖRÜNÜMLÜ BİR TIMARHANEDE KEYFİMİZ EPEYCE KAÇIK, CANIMIZ ÇOK SIKKIN OLSA DA, MİZAHIN BİZE VERDİĞİ O BENZERSİZ DAYANMA GÜCÜYLE, MİZAHIN NETTEKİ MUHALİF, ÖZGÜR, BAĞIMSIZ SESİ-SOLUĞU OLMA MACERAMIZDA 11. YAŞIMIZA BİR ŞEKİLDE BASMAYI BAŞARDIK!..


Bundan tam 11 yıl önce bugün; 1 Temmuz 2007 tarihinde yayına geçtiğimizde internet ortamında, karikatür ve mizah dünyasının içinden bu denli özel haberler veren, basın seçme karikatürleri düzenli yayınlayan, mizah dünyasının sesi-soluğu olan bir blog site henüz daha ortalarda pek yoktu. Zaten net ortamında henüz böylesine bir ses olmadığı için başlamıştık Mizahhaber'in yolculuğuna... Gazete ve dergi karikatürleriyle, özel çizilmiş karikatürleri yayımlamanın ötesinde mizah ve karikatür dünyasında yaşanıp, çoğu haber bile olmayan pek çok konuyu Mizahhaber 11 yıllık mizah yolculuğu boyunca gündeme getirdi. Bu mütevazı blogta, 11 yıldır pek çok haberimiz internet sitelerinde, gazetelerde, dergilerde, sosyal medyanın her alanında "kaynak" haber olarak kullanıldı. Mizahhaber, bu mütevazı yayınını bir Mizah Kütüphanesi ve bilgi hazinesi tadında binlerce malzemeyle yüklü olarak sürdürüyor. 1 Temmuz 2018, sabah saatlerinde baktığımızda 9 yıllık maceramızda bloğumuzda 6625 adet ürün olduğunu görüyoruz. Bu anımsanacak bir sayı değil. Bu 6625 sayısı; karikatür, yazı, haber, yorum ve daha pek çok görsel malzemeden oluşuyor. 

MİZAHHABER, 1 Temmuz 2007'de internet üzerine yayına girerken sizlere önce bir "MERHABA" demiş ve ardından ilk haberini yayınlamıştı. İlk verdiğimiz haber işinden atılan iki karikatürcü arkadaşımızla ilgiliydi. Emre Ulaş ve Erdal Alay... O dönem biri Radikal'den, diğeri ise Posta gazetesindeki işlerinden olmuşlardı. MİZAHHABER onların haberlerini internet medyasında ilk kez duyurarak yayına 1 Temmuz 2007'de yayına geçti... Bu özelliğimizi mümkün olduğunca sürdürmeye çalıştık. Mizah ve karikatür dünyasında yaşanan yanlışların, hataların, hastalıkların altını çizen, cesurca haberler yaptık, dosyalar hazırladık. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz, okuyamayacağınız özel haberler yayımladık. Yandaş ve yalaka medyanın dışında kalan medyanın da aslında pek bir işe yaramadığını size mizahın net tavrıyla gösterdik. Bu anlamda dalına bastıklarımızdan, gerçek yüzlerini ortaya döktüklerimizden an geldi hakaretler yedik, küfürler işittik, onların ipe sapa gelmez iftiralarını gülerek izledik. Hiçbir kurumla, dernekle, partiyle, şahısla göbekten bir menfaat bağımız olmadığı için, özgür ve bağımsız olduğumuz için mizah alanı içersinde çekinmeden her türlü haberin altına imzamızı attık.

11 YIL BOYUNCA MİZAHI CİDDİYE ALDIK!..

Biz işimizi ciddiye aldık ama MİZAHHABER'in 11 yıllık yolculuğunda özellikle "emek hırsızları" ile başı epeyce dertte oldu. Bu ülke özgün bir şeyler yapmaya çalışanı, emek vereni, ter dökeni pek sevmez bunu çok iyi biliriz. O yüzden yoğun emek vererek, üstelik hiçbir maddi karşılığı olmadan, sadece mizah ve karikatür sevgisiyle hazırladığımız MİZAHHABER bloğumuzu birebir kopyalayıp, babasının malı gibi kullanmaya kalkanlar oldu. Bütün haberlerimizi, ürünlerimizi kendi haberleriymiş gibi kullanan gerçek adı belirsiz, kimliğini ortaya koyacak yüreği bile olmayan asalak zavallılar çıktı sanal alemin karanlık dehlizlerinde karşımıza. Ülkedeki yargının sakat haline güvendikleri çok açıktı bu adları bile belirsiz zavallı yaratıkların!..

MİZAHHABER, yazımızın başında belirttiğimiz gibi, 6 Ekim 2016 tarihinden 5 Haziran 2018 tarihine dek, nedenini bilemediği bir şekilde mahkeme kararıyla erişim engelli hale getirildi. OHAL kapsamında alınmış bir mahkeme kararıyla yüzbinlerce site, blog arasında kurban seçilenlerden biri oldu. 20 aya yakın bir zaman süren bu durum 5 Haziran 2018'de bitti. Erişim engeli kalkan Mizahhaber, erişim engelli hale getirildiğinde de zaten yayınına bir süreliğine ara vermişti, bu da işin başka tuhaf bir yanı. 

MİZAHHABER
, karikatürlerini yayımladığı karikatürcülerle çoğu zaman kontak halinde oldu, karikatürcü arkadaşlarımızın bir kısmı karikatürlerini bize bizzat iletti, karikatürlerini kullandığımız arkadaşlarımızı çoğunlukla haberdar ettik. Bu anlamda 11 yıldır Mizahhaber'e karikatürleriyle ve yazılarıyla katkıda bulunan tüm mizahçı-karikatürcü arkadaşlarımıza, dostlarımıza da, bize bu uzun süreçte en fazla katkı sağlayanların başında yer alan çizer arkadaşımız Vahit Akça'nın şahsında çok teşekkür ederiz. Mizahhaber'den çizgi ve görsel malzemeler aktararak destek olan herkese çok teşekkürler... 
MİZAHHABER, 11 yıllık yolculuğunda bir önemli süreci daha katkı sağladı. 11 yıl öncesinde aramızdan ayrılan mizah ustalarının çoğu ne yazık ki anımsanmıyordu bile.., Mizahhaber'le birlikte bu anma ve anımsama çok daha ciddi bir hale gelmiştir. Bunu sizden zaman zaman gelen teşekkür mailleri bize göstermiştir. Bu anlamda yitirdiğimiz isimlerin ölüm tarihlerinin yer aldığı bir liste hazırladık, bu listeyi bloğumuzun sağ bölümünde yayımladığımız günden beri, artık o listeye bakarak anma günlerini takip edenler olduğunu da iyi biliyoruz. 

MİZAHHABER, bir Temmuz gününde, bir başka deyişle Temmuz'un 1'inde yayınına özellikle başlamıştır. Bu başlangıç tarihi de bilinçlidir aslında... Temmuz, mizahçıları çok fazla yitirdiğimiz, acıları çok fazla yaşadığımız bir aydır. 2007 yılında bu nedenle 1 Temmuz'u seçtik yayına başlamak için. 2 Temmuz Sivas karanlığının öncesinde mizahın o aydınlık, o gülümseyen yüzüyle merhaba demek istedik mizah okuruna.

MİZAHHABER, 11 yıllık yolculuğu sonunda mizah tarihimize ciddi anlamda bir bilgi ve belge birikimi sunmaktadır... Mizahhaber 11 yıllık yolculuğunda yaptığı özel haberlerle, mizah tarihine ışık tutacak yazı ve araştırmalarıyla bu anlamda dikkate değer bir mizah arşivi barındırmaktadır. Zaten gördüğümüz odur ki mizah üzerine kafa yoran, çalışma yapan, tez çalışması yapanların da sıkı kaynaklarından biri olma yolundadır. 11 yılda binlerce haberimizi, çizgimizi, yazımızı takip eden, bize ses ve destek veren, bu zorlu ve mizah sevgisinden öte karşılıksız yolculukta bizi yalnız bırakmayan tüm Mizahhaber takipçilerine, katkı sağlayanlarına bir kez daha teşekkürler...

Bir laforizmamızda demiştik: "Gülmesini bilen aslında hüznüne de güç katar!".. Hüzün ağırlıklı bir toplum olmamıza rağmen, mizahımızın ne denli güçlü ve farklı olduğunu biliyoruz, mizah başka ülkelerde sadece bir eğlence alanı olabilir ama bu "akla ziyan" ülkede üzerine düşen yük çok daha fazladır, kapsadığı alan çok daha derindir.

MİZAHHABER, HEM FACEBOOK GRUBU HEM DE FACEBOOK SAYFASIYLA DA FACEBOOK'TAKİ
MİZAHIN DA İÇİNDE...

Bu arada 1 Temmuz 2007'de 11 yıl önce yayınına http://mizahhaber.blogspot.com
adresinde başlayan ve devam eden Mizahhaber, gene 11 yıl önce, 25 Aralık 2007 tarihinde  Facebook grubunu da yayına soktu, bu grubun ardından 6 yılı aşkın bir süre önce bu kez yayına "Facebook sayfası" nı da soktuk...


Facebook'ta yer alan sayfamızın link adresi ise:  https://www.facebook.com/pages/Mizah-Haber/343494442488915

Mizahhaber'in son bir kaç yıldır pek kullanmadığı Twitter adresi ise şöyle: https://twitter.com/mizahhaber

11. yılımızda önümüzü göremez halde olsak da, bu akla ziyan coğrafyada kalan son yaşam sevincimiz olan mizahın bize verdiği o benzersiz dayanma gücüyle bir kez daha, bu kez 11 yıllık haykıralım o zaman: "YAŞASIN MİZAHIN, BAŞKA HİÇBİR YERDE BULUNMAYAN O YAŞAM SEVİNCİ VE O BENZERSİZ SAMİMİ MUHALİF GÜCÜ!.."