5 Mart 2016 Cumartesi

KARİKATÜRÜMÜZÜN İKİ BÜYÜK USTASI; NECMİ RIZA AYÇA VE MİM UYKUSUZ'U ÖLÜM YILDÖNÜMLERİNDE ANIYORUZ...


Türk karikatüründe farklı izler bırakan iki büyük usta da 5 Mart günü aramızdan ayrılmışlardı... Necmi Rıza Ayça 5 Mart 2001'de, Mim Uykusuz ise 5 Mart 1983'te dünyaya veda ettiler. Necmi Rıza 1912, Mim Uykusuz ise 1922 doğumlu idi, yani aralarında 10 yaş varmış... Değerlerini unutmayan MİZAHHABER, karikatür ve mizah tarihimizde iz bırakmış bu iki ustayı bir kez daha sevgiyle anıyor...


Mim Uykusuz ustayı yıllar önce Saraçhane'deki Karikatür ve Mizah Müzesinde gerçekleştirdiğimiz Markopaşa söyleşisiyle ve gene orada açılan karikatür sergisiyle anmıştık. 1922 doğumlu Uykusuz, Türk karikatüründe emekten yana karikatürün deyim yerindeyse kilometre taşı olmuştu. Özellikle "Muhalif Mizah Tarihi"nde apayrı bir yer tutan Markopaşa'ya çizer olarak verdiği destekle adını mizah tarihimize yazdırmıştı. 1983 yılının 5 Mart'ın da dünyaya veda etmeden son olarak dönemin en etkili mizah dergisi Gırgır'da da çalışmıştı.


Mim Uykusuz oğlu Tekin Uykusuz'la (Facebook Sayfasından alınmıştır...)

VAHİT AKÇA'NIN ÇİZGİSİYLE MİM UYKUSUZ... Mim Uykusuz'la tanışmak kısmet olmamıştı ama onun gibi gene 5 Mart tarihinde, 5 Mart 2001'de aramızdan ayrılan Necmi Rıza Ayça ile tanışmanın ötesinde iyi bir arkadaş olmuştuk. Aramızda tam 50 yaş vardı dile kolay ama hayat dolu haliyle, gençlerle olan diyaloglarıyla en gencimiz gibiydi Necmi Rıza usta... Çoğu kayıtta 1914'lü olduğu yazsa da, onunla gerçekleştirdiğim uzun söyleşilerde gerçek doğum tarihinin 1912 olduğunu söylemişti bana. Gene bu söyleşilerde Necmi Rıza ile aynı ilkokuldan mezun olduğumuzu öğrenmiş onu daha da çok sevmiştim. Ne de olsa ben de 100. yıl mezunuydum çok özel bir okul olan Aksaray Mahmudiye İlkokulunun... Necmi Rıza usta bize bir sürü güzel anı, anekdot bırakarak gitti... Prof. Tarık Minkari'nin evindeki harika bir yemek buluşmasından tarihi bir fotoğraf...Soldan sağa; Zeki Beyner, Cafer Zorlu, Cihan Demirci, Sunder Erdoğan, Tarık Minkari ve en sağda NECMİ RIZA AYÇA... (12 Mayıs 1993)


Necmi Rıza Ayça, Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde eğitim almıştı. 1927'de amatör olarak ilk karikatürü Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan Ayça; 1936'da Babıali'ye adım atmış. Akbaba, Karikatür, Şaka, Papağan, Pardon, Amcabey dergilerinde uzun yıllar çalışıp 21 kadar kişisel, karikatür ve resim sergisi açmıştı. Onun adı özellikle AKBABA dergisiyle ve o dergiye çizdiği kapaklarla ön plana çıkmıştı. Yurt dışındaki pek çok dergiye de karikatür çizen duayen usta son yıllarında kendini resme vermişti. Ölmeden önce Karikatürcüler Derneği tarafından özel bir "Necmi Rıza" kitabı yayınlandı. Bu kitaba ben de röportajımla katkıda bulunmuştum. Bu onun tek kitabıydı ve hasta yatağında ilk kitabını son anda görerek 5 Mart 2001 tarihinde ayrıldı aramızdan...


Dediğim gibi, o bizim en gencimizdi... Gerçekten de öyleydi. 87 yaşına dek günde 10 kilometre yürüyebilen birini daha tanıyor musunuz?.. Damak zevkinden, yemek yeme keyfinden yatağa düştüğü son ana dek 89 yaşına dek devam eden kaç kişi çıkar şu ülkede. Priştineli Necmi Rıza hoca bizim motral kaynağımızdı aslında. Uzun yıllar tek başına yaşayan ve her şeyini kendisi yapan Necmi ağabey yaşadıkça bizler de moral buluyorduk. Hayata sıkı sıkı tutunmuş, bu ince uzun beyefendiyi şimdilerde daha çok arıyoruz...Ne de olsa hepten maganda bir toplum oldu buralar... Zaten o da bu durumu fark edip apar topar gitti aramızdan... Necmi Rıza Ayça için FACEBOOK'ta açtığımız gruba da karikatürcü dostların da ilgisini bekliyoruz... İnsanlara "Beyefendi" diye seslenen, güzel bir espri olduğunda "Çok şakacısınız" diyen, çorbayı en kaynar haliyle seven, bir biber dolma yemek için 2 saat yolu göze alan, güzel kızlar gördüğünde heyecanını belli eden, güzellikler adamı, beyefendi insan; Necmi Rıza Ayça'yı da, karikatürün cesur yüreği, muhalif sesi, sevgili Mim Uykusuz ustayı da ölüm yıldönümlerinde bir kez daha sevgiyle anıyoruz... Biliyoruz ki bizim tek zenginliğimiz onların bize bıraktığı bu güzel hayatlar ve eserlerdir... Bıraktıkları ülkeden artık eser kalmamış bile olsa, aynı yolda yürüme azmine devam!..

CİHAN DEMİRCİ-MİZAHHABER


NECMİ RIZA AYÇA'DAN BİR KAÇ KARİKATÜR... MİM UYKUSUZ'DAN BİR KAÇ KARİKATÜR...