15 Ocak 2016 Cuma

KARİKATÜRCÜ ORHAN ENEZ'İ YİTİRDİK...

50 kuşağının çizerlerinden diyebileceğimiz bir çizgi ustasını, karikatürcü Orhan Enez'i, 81 yaşında bugün yitirdik. Sevgili kızı Zeynep Tolunay Enez, babasını yitirdiğini Facebook'ta şu mesajı paylaşarak haber verdi:


"Benim için yazılan en güzel şiirlerin sahibini, ilk oyun arkadaşımı, sırdaşımı, candaşımı, biricik babamı bu sabah kaybettim. Yarın Soğanlık Sefa Camiinde kılınacak olan öğlen namazının ardından Kurtköy'deki Yeni Sihli mezarlığında toprak babanın koynuna bırakacagiz. Sevenlerine duyurulur.."


ORHAN ENEZ KİMDİR?.. 

Orhan Enez 1935 yılında İstanbul'da doğdu. İlk karikatürü 1952 yılında Karakedi’ de yayınlandı. Aynı yıl 41Buçuk’ta ve 1953 yılından sonra da çizgileri Akbaba’da çıkmaya başladı. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olduktan sonra (1954) İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne devam etti. Bu arada çizgileri Tef’te yer almaya başladı. 1956’dan itibaren Dolmuş’ta sürekli çizdi ve Dolmuş’un teknik sekreterliğini üstlendi. 1958’de Dolmuş kapandıktan sonra Taş ve Karikatür dergilerinde çizdi, bu iki dergi Taş-Karikatür adıyla birleşince çalışmalarını burada sürdürdü. 1960 sonrasında Papağan ve Amcabey dergilerinde çizgileri yayınlandı. Sanatçı bir yandan da reklam sektörü için çizgi filmler yaptı. Bir bankanın açtığı reklam filmi yarışmasından mansiyon aldı. Orhan Enez'in Karikatürcüler Derneğince yayınlanmış karikatür albümünün kapağını yukarda görüyorsunuz.


AKDAĞ SAYDUT'UN ÇİZGİSİYLE
ORHAN ENEZ...