6 Aralık 2015 Pazar

ÇİZER SİNAN GÜRDAĞCIK YAŞAMA VEDA ETTİ!..

MİZAHHABER - 45 yıldır çizerlik yapan, karikatürcü, çizgi romancı Sinan Gürdağcık 62 yaşında yaşama veda etti. Bir süredir kanser hastası olan Sinan Gürdağcık, 1953 yılında Edirne'de doğmuştu. İlk çizgileri 1970 yılında Günaydın gazetesinin mizah eki Ustura'da yayınlanan Gürdağcık, 1973 yılında Salata dergisinde profesyonelliğe adım attı. Özellikle Çarşaf mizah dergisinde adını duyurdu. Ardından; Ses-Atmaca mizah ekinde çizdi. Yeni Asır gazetesine bir süre "Gıcık" ekini hazırladı. Müjdat Gezen'le Kandemir Konduk'un 1982 yılı yazında kurdukları GÜM'ün kuruluşunda bir kaç ay Güm ekibiyle çalıştı, Güneş gazetesindeki Güm sayfasında çizdi. Uzun yıllar Milliyet Yayınlarının dergilerinde çizerlik yaptı. Hey, Tele Magazin, Bravo, Elele, Milliyet Gazetesi Mizah Sayfası, Milliyet Çocuk, Milliyet Kardeş, Çekirge, Ebe-Sobe ve Türkiye Çocuk, gibi pek çok dergi ve gazetede karikatürleri ve çizgi romanları yayınlandı. 

Birçok kaset ve plak kapağı yaptı. Çizgi film çalışmaları yaptı. Çizgi roman ve çizgi film üzerine çeşitli dergilerde yazılar yazdı. 1988-1989 yıllarında Gazete adlı gazeteye "Mazete" adıyla bir mizah eki hazırladı.  Milliyet Çocuk'ta çizdiği "Mırnav" adlı çizgi tiplemesi kitap dizisi olarak da yayınlandı. Mırnav'ın yanı sıra; Çomar, Zehir Hafiye, Murat 132, Pompacı Kamil, Volkmen Vedat, Meloş, Süpürmen, Kenan The Berber, çizerin en bilinen tiplemeleridir. 

Çizgide 45 yılı geride bıraktığı bir dönemde 4 Aralık 2015 tarihinde, kanser hastalığından yaşama veda eden Sinan Gürdağcık 6 Aralık'ta Edirne'de toprağa verildi. Ruhu şad olsun. Mizahhaber olarak ailesine başsağlığı diliyoruz...