27 Ekim 2015 Salı

SEMİH BALCIOĞLU USTAYI ÖLÜMÜNÜN 9. YILINDA SEVGİYLE ANIYORUZ...

Karikatürümüzün büyük ustalarından biri olan Semih Balcıoğlu'nu bundan 9 yıl önce 27 Ekim 2006 tarihinde yitirmiştik. Ustamızı 9. ölüm yıldönümünde bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz...

Türk karikatürünün, kendine özgü bir tarz yaratmış, büyük ustalarından biriydi Semih Balcıoğlu... Onu yitirdiğimiz 27 Ekim 2006 tarihinde 78 yaşındaydı ve 63 yıl boyunca aralıksız çizdi. Tam bir çizgi adamıydı. Hiç ara vermeksizin müthiş bir disiplinle hep çizdi, çizdi, çizdi... Çizgide grafiğin ustasıydı. 

Karikatür de pek çok sanat dalı gibi ustadan-çırağa süren bir güzelliktir. Çok özel bir durum olmazsa, mutlaka kendinize örnek aldığınız bir usta vardır. Bu ustanın size el vermesiyle yetişir, pişer ve sonra da aynı şekilde siz başka birilerine ustalık yaparsınız. Şimdilerde bu gelenek giderek terk edilir gibi gözükse de bence hoş bir gelenektir ve yitirmekte olduğumuz pek çok güzellik gibi acilen korunma altına alınması gerekmektedir!.. Semih Balcıoğlu da bu gelenekten yetişmiş bir ustaydı... (DEVAMI AŞAĞIDAKİ LİNKTE...)

Cihan Demirci'nin geçtiğimiz yıl Semih Balcıoğlu anısına yazdığı bu yazının devamını okumak için MİZAHHABER'in aşağıdaki link adresine tıklayınız:  http://mizahhaber.blogspot.com.tr/2014/10/semih-balcioglu-ustayi-8-olum.htmlCihan Demirci ve Semih Balcıoğlu, Balcıoğlu'nun Teşvikiye'deki evinde bir sohbet anında... (1 Şubat 1999) 


6 Kasım 1999 tarihinde İstanbul Tüyap Kitap Fuarında gerçekleşen "Bir Mizah Dehası Suavi Süalp" söyleşisi sonrasında soldan sağa;  Suavi Süalp'in eşi Sevgi Süalp, Semih Balcıoğlu, Cihan Demirci ve Kandemir Konduk... 

SEMİH BALCIOĞLU'NDAN ÜÇ KARİKATÜR ÖRNEĞİ...