30 Haziran 2015 Salı

VAHİT AKÇA'DAN KÖY ENSTİTÜLÜ EDEBİYAT USTASI MEHMET BAŞARAN'IN ANISINA...


VAHİT AKÇA / MİZAHHABER

Köy Enstitüsü denen o güzelliğin yetiştirdiği en önemli değerlerden birini, bir edebiyat ustası yazarı, şairi ve eğitimciyi Mehmet Başaran'ı 89 yaşında yitirdik. Mehmet Başaran'ın yolu Edebiyat öğretmeni olarak zamanında bizim İstanbul Göztepe'de Lisemiz Aryamerhr Lisesi'ne (Bugünkü adıyla Tahran Anadolu Lisesi)  düşmüştü. Ama ne yazık ki daha lise yıllarında Edebiyata adım atmış biri olarak onun öğrencisi olmak bana kısmet olmamıştı. Bunu ona yıllar sonra anlattığımda çok üzülmüştü. Hocamızla yıllar sonra öğrencisi olmuş Liseli arkadaşlarımla birlikte bir kaç kez yeniden buluşmuş o yılları anmıştık. Bu buluşmalardan bir tanesi de onun 19 Aralık 2008 tarihinde CKM Kitap Fuarındaki imza gününde olmuştu. Sonrasında bir kaç okul buluşmamıza daha katılmıştı. 


Bu yıl gene acayip bir "gidiş" yılı oldu. Zaten kalitesi yerlerde gezen bir ülkede önemli değerler birer birer gidiyor... Yerleri de çoğunlukla boş kalıyor... Onu liseli arkadaşlarımızla 29 Haziran 2015 Pazartesi günü, Karacaahmet Şakirin Camiinden ebediyete uğurladık. Ruhu şad, yolu ışıklar içinde olsun... 

Cihan Demirci-MİZAHHABER MEHMET BAŞARAN KİMDİR?

1926 yılında Lüleburgaz'a bağlı Ceylanköy'de doğan Mehmet Başaran'ın 27 Haziran 2015'de 89 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi. Kepirtepe Köy Enstitüsü ve Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunu olan Başaran, köy enstitüsü öğretmenliği, gezici başöğretmenlik, ilkokul öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Köy edebiyatı hareketinin şiirdeki önde gelen temsilcilerinden birisi olan Başaran'ın; Ahlat Ağacı, Karşılama, Nisan Haritasi, Kocakent, Pıtraklı Memleket, Gök Ekin, Meşe Seli, Günler Tuz Rengi, Sis Dağı'nın Başında Borana Bak Borana, Yasaklı - Acının ve Sevginin Yurttaşı, Köy Enstitüleri Özgürleşme Eylemi, Kuşatılmış Yaşam Günaydın Aşk, Eylülün Kızgın Soluğu, Yüreğinin Sesi Zeytin Ülkesi adlı eserleri bulunuyor. Başaran 1970 yılında TRT Sanat Ödülleri Yarışması başarı ödülü, 1979 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı ödülüne layık görülmüştü.