11 Aralık 2014 Perşembe

KARİKATÜRCÜ SERDAR SARI'YI (DİĞER ADIYLA: DEĞER İSKENDER'İ) YİTİRDİK...

MİZAHHABER - Karikatürcü Serdar Sarı ya da uzun zamandır kullandığı diğer ismiyle "Değer İskender"i henüz 54 yaşındayken. Ankara'da geçirdiği kalp krizi sonrasında yitirdik. 1960 yılında doğan Serdar Sarı, Ankara fen Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesinde okudu. Kendine özgü çizgileri ve "Gırgır' dergisinde yayınlanmış karikatürleriyle dikkat çekti. Sokak dergisinde çalıştı. Kendi olanaklarıyla yayınladığı "İdeolojik Duygu" adlı bir de kitabı bulunuyordu. Tüm karikatürcüler gibi farklı çalışan bir kafa yapısı, kendi kurduğu müthiş bir hayal dünyasının içinde sürdürdüğü naif bir yaşamı vardı. 


Daha 3 gün önce 8 Aralık'ta Mizahhaber'e Cihan Demirci'ye Google+ üzerinden (Ki biz kullanmıyoruz ama mail olarak gelmişti) aşağıda okuyacağınız kendine özgü bir mizahla dolu şu mesajı yollamıştı. Ankara'da vefat eden Serdar Sarı ya da diğer adıyla Değer İskender arkadaşımızın ruhu şad olsun. Ailesi ve çizer arkadaşlarımız aracılığıyla cenazesinin Tarsus'a gönderildiği bilgisini aldık. 

SERDAR SARI (DEĞER İSKENDER'İN) 8 ARALIK'TA MİZAHHABER'E YOLLADIĞI MESAJI AŞAĞIDA SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ... 

KARİKATÜRCÜLERİN DERGİSEL İNTERNET GRUPLARI :

Türk karikatürcülerin internet ortamındaki görünümleri tam bir kargaşa arz etmekte olup biraz daha düzenleme gerektirmektedir. Genellikle zaten kendi bloglarını, sitelerini kurmuş veya yetinmekte olan "özgürlükçü karikatüristler"; rastgele kurulmuş grupsallık ilişkilerine bilinçle biraz daha dikkat etmezlerse, anlaşılamayacak ve tanınamayacak haldedirler.

Karikatürcüler Derneği çevresinde; internet facebook ortamında; "Portre Karikatür Karikatürcüleri"; "Tam Yazısız Karikatürler "; "Grafiker Tasarımcı Karikatüristleri"; "Animatör Karikatüristler"; "Band Karikatür Çizenler"; "Çizgi Romancılar"; "Uluslar arası Ödüllü Karikatürler"; "Yaşayan Emekli ve Yaşlı Karikatürcüler"; meşhur ve tanınmış karikatürcüler oldukları halde aslında "Karikatürü Hobi Olarak Çizenler"; "Gazete İlk Sayfa Karikatürcüleri"; mimar kökenli karikatürcüler için "Anti Arabesk Mimar Karikatürcüler"; "Türk Dostu Karikatürcüler"; belirgin özellik ve köken olarak "Sakat, Özürlü, Mahkum, Anormal Karikatürcüler"; "Spor Karikatürcüleri"; "Bilim, Teknik, Yenilik, Proje Karikatürcüleri"; "Uluslar arası Basında Yer Verilen Türk Karikatürleri" ; "Çok Kimlikli Karikatürcüler"; "Başka Bir Meslekte Meşhur Olup Karikatür Çizenler"; "Liseli Karikatürcüler"; "Feminist Karikatürcüler"; "Marjiinal (ateist, anti militarist, eşcinsel, feminist, vejeteryan vb.) Karikatürcüler"; "En Karma Karı-Şık Karikatüristler"; ""Güzel Sanatlar" Eğitimli Karikatürcüler"; "Mizah Yazarı da Olan Karikatürcüler"; "Band Karikatür, Çizgi Film, Çizgi Roman Kahramanları, Tiplemeleri"; "En Uzun Konuşma Balonları ile Çizen Karikatürcüler"; "Karikatür Okulları Değil Kursları" gibi klasik grupların da kurulması, doğru karakteristik özellikler ile tanınıp tanımlanabilip gruplanabilmeleri ve onların izlenebilirlik kapsamında kolaylıkla bulunabilmeleri için gerekmektedir.

Aksi taktirde ortam bazı karikatürist arkadaşların; çok "ayrıntılarda detay" başlıklar ile özetlenebilen, uygunsuzlukları bir araya getirerek adeta imkansız, saçma sapan ve çirkin gruplar, siteler kurabilip ters katkılar ile herkesi çıkmazlara sürükleme zevkini gerçekleştirmesine müsaittir.

Bu beyan; önce bariz, tanınmış, kolay örneklerle oluşturulması gereken doğru tasniflerin realizasyonları için başta geçmiş ve şimdiki "Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu" üyelerinin, siz karikatürcülerin ve karikatür sevenlerin bilgilerine sunulur.


DEĞER İSKENDER

SERDAR SARI'NIN (DEĞER İSKENDER) 5 KASIM 1978 TARİHLİ GIRGIR DERGİSİNDE (SAYI:326) YAYINLANMIŞ KARİKATÜRÜ... (Cihan Demirci Arşivi)


GENE GIRGIR DERGİSİNDEN BİR SERDAR SARI KARİKATÜRÜ...
(Ali Şur Arşivinden...)