13 Haziran 2014 Cuma

MEHMET DÜZENLİ, "ADNAN HOCA" ÇİZİMLERİ YÜZÜNDEN 3 AY HAPİS YATACAK!

Düşünce ve ifade özgürlüğünün zerresinin olmadığı ve artık bunu tüm dünyanın açıkça gördüğü bir ülkedeyiz. İktidar tarafından teslim alınmış Adalet sistemi zaten içler acısı bir halde. Oysaki demokrasi şemsiyesi altındaki bir adalette ayrımcılığa yer yoktur. Bir kesim hep kollanırken, o kollanan kesime yapılan en ufak eleştiri bile en ağır şekilde ceza olarak geri dönüyor. Sıkı bir faşizm yaşanan ülkede fatura bu kez bir çizere patladı. Serik'te ahşap karikatürleriyle dikkati çeken Mehmet Düzenli, Adnan Oktar hakkındaki çizimlerinden dolayı mahkemeye verilmişti. Serik 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Düzenli, Oktar'a karikatürle hakaret ettiği gerekçesiyle 10 Nisan 2014 tarihinde 3 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mehmet Düzenli, cezasının onanmasının ardından Serik Cumhuriyet Savcılığı İnfaz Bürosu'ndan evrakı alarak Alanya Cumhuriyet Savcılığı'na teslim oldu. Düzenli, mahkemenin vermiş olduğu cezayı Alanya Cezaevi'nde çekeceğini belirtti.

ÖZGÜRCE ÇİZEBİLMEK İÇİN

Karikatürist Düzenli, "Özgürce çizebilmek için cezamın ertelenmesini istemedim. Türkiye'de düşünce ve fikir özgürlüğü olduğuna inanıyorum. Ben karikatür sanatçısıyım. Sayın Oktar özgürce mehdi ve seyit olduğunu ifade edebiliyorsa, benim de onun yalan söylediğini ifade etme özgürlüğüm var. Hiçbir şeyin beni karikatür çizmekten alıkoyacağına inanmıyorum" diye konuştu. İfade özgürlüğünü savunan Mehmet Düzenli'yi, karikatür çizmekten vazgeçmeme konusundaki kararlı tavrından ötürü kutluyoruz. Bu yaşananlar tarihin karanlık sayfalarındaki yerini elbet alacaktır.