26 Mart 2014 Çarşamba

KARİKATÜRÜN DİRENÇLİ YÜREĞİ AHMET ERKANLI ARKADAŞIMIZI YİTİRDİK...

Uzunca bir süredir ciddi sağlık sorunları içinde yaşamını sürdürmeye çalışan, karikatürcü arkadaşımız, Ahmet Erkanlı tedavi gördüğü Başkent Hastanesi'nde 26 Mart 2014 Çarşamba günü,  yaşama veda etti. 1953 doğumlu Erkanlı 61 yaşındaydı. 

Ahmet Erkanlı arkadaşımızın cenazesi, 27 Mart 2014 tarihinde Şakirin Camii'nde (Karacaahmet Mezarlığı girişi) kılınacak öğlen namazından sonra kalkacak.

KARİKATÜR YÜZÜNDEN 4.5 AY HAPİS YATTI... 

1993 ve 1994 yıllarında 3 karikatürü yüzünden toplam 30 ay hapis cezası alan, Ahmet Erkanlı 4.5 ay hapiste yattıktan sonra, sağlık sorunları nedeniyle ve bu anlamda gerçekleşen bir özel girişimle tahliye edildi ama zaten var olan sağlık sorunları içerde yattığı süre içersinde daha da arttı. Buna rağmen o inatla direndi ve yaşam mücadelesini sürdürdü. Ancak son bir kaç yıl içinde daha ciddi sorunlar yaşadı. Sevgili Ahmet Erkanlı yaşamını zorlaştıran tüm fiziki sorunlara rağmen yaşam mücadelesine devam etti, dik duran, onurlu, insandan, emekten yana yürekli bir çizerdi. Ruhu şad olsun. 

CİHAN DEMİRCİ-MİZAHHABER


AHMET ERKANLI'NIN ÖZGEÇMİŞİ

13 Kasım 1953 yılında İstanbul (Pendik)’da doğdu. Babasının asker olması nedeniyle ilkokula Elazığ’da başladı, İstanbul’da tamamladı. 1979 yılında şimdiki adı M.Ü.-Güzel Sanatlar Fakültesi olan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Y.O.’nun Grafik Bölümünü kazandı. Ancak ekonomik yetersizliklerimden dolayı 2 yıl sonra ayrılmak zorunda kaldı. Karikatüre 1979 yılında GIRGIR Dergisi’nde çizmeye başladı. Sırasıyla CUMHURİYET Gazetesi’nin CİDDİYET sayfası, ÇARŞAF Dergisi, HÜRRİYET Gazetesi DALGA Sayfası, GENÇ SOSYALDEMOKRAT Dergisi Kültür ve Sanatta TAVIR Dergisi ve yurtdışında birçok yayın organlarında yayınlandı.Ulusal ve uluslararası yarışmalardan 50’ye yakın ödülü var. 1993 ve 1994 yıllarında 4 karikatürüne dava açıldı. 1 karikatüründen beraat (ki o karikatürde doğuda insan dışkısı yedirme ile ilgiliydi ve Türkiye o davada AİHM’sinde mahküm oldu) ederken 3 karikatüründen 10’ar aydan 30 ay ceza verildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 1'er hafta arayla 3 mahkümiyetimi de onayladı. Sırasıyla Metris, Şile ve Bayrampaşa cezaevlerinde 4,5 ay yattı. Karikatürcüler Derneği’nin girişimleriyle kalan cezası kaldırıldı. Daha sonra 2 cezası zamanaşımına uğradığı için son mahkümiyeti için AİHM’de devlet aleyhine dava açtı. Devlet suçlu bulundu ve tarafına 8.300 euro tazminat ödedi


AHMET ERKANLI'DAN KARİKATÜR ÖRNEKLERİ...