10 Haziran 2021 Perşembe

GENÇ YAŞINDA YİTİRDİĞİMİZ ÇİZER ARKADAŞIMIZ KAAN ERTEM SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI!..
Leman dergisinin kendi özgü bir tarz yaratmış çizerlerinden Kaan Ertem'i 7 Haziran 2021 Pazartesi gecesi, henüz 53 yaşında yitirdik. Marmara Güzel Sanatlar mezunu olan Ertem'in ilk karikatürü henüz 15 yaşında Bulvar gazetesinde yayınlanmıştı.

Kanserden yaşamını yitiren Kaan Ertem'in cenazesi bugün (10 Haziran 2021) İstanbul Küçükyalı Mezarlığında toprağa verildi.

Herkesin sevdiği, üretken, kendine özgü ve iyiniyetli bir çizeri yitirmiş olduk, üzgünüz, ailesine, sevdiklerine, mizah ve karikatür dünyasına MİZAHHABER olarak bir kez daha başsağlığı diliyoruz.


Kaan Ertem’in eşi Eylem Ertem onun hakkında şunları söyledi: “Elimizden geleni yaptık ama olmadı. Kanser çok zorlu bir hastalıkmış. İnsan başına geldiğinde anlıyor. Uzun süredir kendisini halsiz hissettiği için 20 Mayıs gibi acilden giriş yapıldı. O zamandan beri hastanede tedavisi devam etti. Tedaviye karşılık veremedi, kanser de yayılmıştı. Sonrasında yoğun bakıma çıkardık ama kurtaramadık. 

Kaan Ertem bir melekti bence. Herkes onu çok sevdi çünkü iyi bir insandı, çevresine her zaman sevgi saçan bir insan oldu. Farkındalığı çok yüksekti. Kötü şeyleri hep gördü, mizahçı, eleştirel yanından kaynaklı bir şey. Ama bunu hiçbir zaman insanlara yansıtmadı. İçinde gözlemlerini yaşadı. Ben hiç görmedim kimseye ters bir bakışını. O kadar değerli bir insandı. Mekanı cennet olsun..."

KAAN ERTEM KİMDİR?

1968 yılında İstanbul’da doğan Kaan Ertem, küçük yaşlarından itibaren elinden kalem düşürmemesinin karşılığını 1983’de ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu’nun eleştirisiyle beraber Bulvar Gazetesi’nde yayınlanan ilk karikatürüyle aldı.

Kaan Ertem, Limon mizah dergisinde başladığı 1988 yılına değin beş yılını kendisini karikatür çizme konusunda geliştirmeye ayırdı. Bu tarihten itibaren önce Limon, ardından da Leman ve L-Manyak dergilerinde çalışmaları yayınlandı.

1995 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversite’deki yüksek lisans eğitimini tamamlamadan buradan ayrılarak eğitimine nokta koydu. Ertem, çizdiği karikatür ve çizgi roman öykülerinde ağırlıklı olarak şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edindi.

Yarattığı pek çok karakter ve başlıkta toplumun hemen her kesimden insan tipleri yer aldı. 1992 yılında Limon’da hazırlamaya başladığı Öğreten Adam ve Oğlu, kendi tecrübelerine dayanarak hayatın detaylarını oğluna ısrarla öğretmeye çalışan bir baba ve onu pek umursamayan oğlu karakterize edildi.

1994’den itibaren çizdiği Erkut Abi ve ilk kez i 1996 yılında yayına giren Zıçan Adam tiplerinde ise, yapılan bireysel ve toplumsal hataları cezalandırma içgüdüsü öne çıkartıldı. Ertem’in bir diğer başarılı bant karakteri ise Leman’da uzun yıllardır çizdiği Erdener Abi oldu.


Marjinal bir karakterizasyonla sunduğu bu karakterin yanı sıra, L-Manyak dergisi için yarattığı "Ezik Şarkıcı Altuğ" adlı birer sayfalık maceralar yaşayan bir başka tipleme izledi. Ayrıca Ocak 1996 tarihli ilk sayısından itibaren yaklaşık bir yıl boyunca L-Manyak dergisinde 2001 Feza Fatihleri başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgiroman| hazırladı. Kaan Ertem'in yayınlanmış üç karikatür albümü bulunuyor: 1995’de Dengeli Beslenme, 1997’de Öğreten Adam ve Oğlu ile 2001’de basılan Erdener Abi...