3 Temmuz 2016 Pazar

"YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜREN" ADAM KEMAL SUNAL'I 16. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SEVGİYLE ANIYORUZ...


16 yıl geçmiş aradan 'Güldüren adam' aramızdan gideli...Türk sinemasının büyük komedyeni, usta oyuncusu Kemal Sunal'ı bundan tam 16 yıl önce, 3 Temmuz 2000 tarihinde henüz 56 yaşında yitirmiştik.

Onun "Şaban" tiplemeli filmleri televizyon kanallarında her gün, her saat karşımıza çıkar ve mutlaka tekrar tekrar bakarken, izlerken yakalarız kendimizi... 82 filmi olan Kemal Sunal, 83. filmi için yolculuğa çıktığı bir anda dünyaya veda etti. 3 Temmuz 2000 tarihinde Ali Özgentürk'ün "Balalayka" adlı filmin çekimi için Gürcistan'a gitmek için uçağa binen Kemal Sunal, kalkmak üzere olan uçağın içinde kalp krizi geçirerek yaşamını, henüz 56 yaşındayken erken yaşta yitirmişti. 

MİZAHHABER olarak, ölümünün 16. yılında bir kez daha altını çizmek isteriz ki; Türk sinemasına komedyen olarak büyük katkıda bulunan çizdiği "Şaban" tiplemesinin gerçek değeri, bugün içine düştüğümüz "Recep İvedik" tiplemesinin sefaleti karşısında, çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Kemal Sunal'ın yarattığı "Şaban" tiplemesinde müthiş bir samimiyet vardır. Bugün Türk insanına komedi filmi diye yutturulmaya çalışılan "RECEP İVEDİK" tarzı filmlerden değil Kemal Sunal'ın filmleri...

Onun yarattığı "ŞABAN" tipi, bugünün maganda kahramanı "RECEP İVEDİK"e fark atar, tur bindirir. Çünkü Şaban, maganda değildir. Şaban filmlerinde magandalık övülmez, yüceltilmez, nerdeyse örnek gösterilmez. Şaban filmlerinde Türk insanının artık tamamen yitirdiği samimi, içten, saf ve naif bir duruş vardır. Yalındır, doğaldır ve en önemli farkı bu filmlerde iyi karakter Şaban, kötülere karşı mutlaka kazanır. Oysa her şeyin kirlendiği günümüzde artık var olan karakterler de kötülük, magandalık övülüyor, yüceltiliyor. Bu yönüyle bile Kemal Sunal'ın filmleri övülmeye değer.

Yüzümüzü güldüren usta oyuncu Kemal Sunal'ı 16. ölüm yıldönümünde bir kez daha sevgiyle ve özlemle anıyoruz...

Cihan Demirci-MİZAHHABER