5 Haziran 2018 Salı

"MİZAHHABER" GERİ DÖNDÜ: 20 AYDIR ERİŞİM ENGELLİ OLAN "MİZAHHABER" YENİDEN YAYINDA!..

MİZAHHABER ADRESİNE TIKLADIĞINIZDA 6 EKİM 2016'DA TARİHİNDEN BAŞLAYARAK 20 AYA YAKIN BİR SÜRE BU YAZIYLA KARŞILAŞTINIZ!..... VE MİZAH DÜNYASININ GÖZÜ-KULAĞI OLAN MİZAHHABER, 5 HAZİRAN 2018'DE GERİ DÖNDÜ!.. 20 AYDIR ERİŞİM ENGELLİ OLAN MİZAHHABER YENİDEN YAYINDA... 

İnternet üzerinde 1 Temmuz 2007 tarihinde yayına geçen, MİZAHHABER bloğumuza erişim, 10. yılı yaklaşırken 6 Ekim 2016 tarihinde mahkeme kararıyla engellendi!.. Bir mizah kütüphanesi kıvamında olan, içinde binlerce karikatür, mizah haberi, yorum, yazı, bilgi, belge barındıran, 10 yıla yaklaşan bir süre pek çok mizahçının da katkısıyla, mizah dünyasının adeta gözü-kulağı-sesi haline gelen MİZAHHABER bloğu da belli ki OHAL'le başlayan uygulamaların kurbanlarından biri olmuştu!.. Kısacası bırakın gazeteleri, dergileri, televizyonları, radyoları, siteleri iş geldi artık bir bloğa kadar dayanmıştı!.. 

MİZAHHABER'i hazırlayan, bloğun yayıncısı ve kurucusu Cihan Demirci, 10 yıla yakın bir süre, hiçbir maddi karşılığı olmaksızın, çocuğu gibi emek verdiği mizah bloğunun zaten başına gelmeyenin kalmadığını belirterek bu "erişim yasağı"nın ardından AH mizah bloğuna şunları söylemişti: 

"1 Temmuz 2007 tarihinde, çalıştıkları Radikal ve Posta gazetelerindeki işlerinden atılan iki karikatürcü arkadaşımızın haberiyle yayınına başlayan ve 10 yıla yakın bir süredir, başka hiçbir yerde okuyamayacağınız, mizah dünyasından çok özel haberler veren, pek çok özel haberi internette, sosyal ve yazılı medyada haber olan, bu süre içersinde barındırdığı bilgi, belge, karikatür ve haberlerle adeta bir mizah kütüphanesine dönüşen Mizahhaber adlı bloğumun başına gelen bu trajikomik durum çok da şaşırtıcı değil. Oysa ki Mizahhaber'de zaten 24 Temmuz tarihinde bir "açıklama" yayınlayarak, 15 Temmuz sonrasındaki OHAL döneminde çok tatsız bir ortamda bulunmamamız nedeniyle, yayınımıza ara vermiştik. Yayınımıza ara verdikten 2.5 ay kadar sonra bir de baktık ki Mizahhaber bloğumuzun ana sayfasına, mahkeme kararıyla "erişime engelli" yazısı konmuş. Bunun nedenini bile bilemiyoruz. Mizahhaber daha önce de çeşitli acayiplikler yaşamıştı, bir dönem blogspot.com adresi kapatılmış ve Mizahhaber bu süre içersinde de blogspot kaynaklı milyonlarca blogla birlikte kapalı kalmıştı. Özel ve emek isteyen haberleri, derli-toplu tasarımıyla pek çok emek hırsızının iştahını kabartan Mizahhaber, sayısız kez emek hırsızlarınca kopyalandı, sayfaları, haberleri olduğu gibi çalınarak, uydurma bazı mizah bloglarında, isimleri bile sahte olan kişilerce kullanıldı. Telif haklarının asla işlemediği hatta açık açık emek hırsızlarından yana olduğu bir sistemde ne yazık ki, üstelik maddi bir karşılığı olmayan sırf mizah sevgisiyle yapılan bu blog pek çok kez sanal saldırıya uğradı ve sonunda 6 Ekim 2016 tarihiyle birlikte yayını da engellenmiş oldu. Mizah edebiyatına hem medyada hem de kitaplarla 38 yıldır emek veren bir yazar-çizer olarak bu 10 yıla yakın bir süredir Mizahhaber'e karikatürleriyle, desenleriyle, yazılarıyla, yorumlarıyla, haberleriyle katkı sağlayan herkese ve bu mütevazı mizah bloğunu düzenli takip eden okurlarına çok teşekkür ediyorum. Benim tek işim yazarlık-çizerliktir. Bu işi hobi olarak yapanlardan değilim. Ben bu işe hayatımı verdim. Derdimiz kimseye hakaret etmek değil ama mizah yüzyıllardır süren bir "eleştiri" sanatıdır ve mizah diliyle eleştiri yapılır ve bu ülke tarihinde daha önce de böylesine çok sansür ve baskı dönemleri görmüştür ama giderek daha da ağırlaşan bir sansür ve baskı dönemindeyiz. 142 gazetecinin içerde olduğu haberini görüyoruz. Muhalif olan, farklı olan sesler teker teker susturuluyor. Tek ses isteniyor. Akıl ve mantık dışı korkunç şeyler oluyor, Böyle bir ortamda aklımızı korumamız bile çok zorken, aklı korumanın en önemli alanlarından biri olan mizaha artık dünden de çok daha fazla ihtiyacımız var. Hep söylediğim gibi; 'Ciddiyetini yitirmiş toplumlarda en ciddi insanlar aslında mizahçılardır.' Mizah ciddi bir iştir ama sonucunda güldürür, düşündürür ve eleştirir, yüzyıllardır böyle olmuştur, insanlar baki değildir, sonsuza dek kalmaz ama insan varoldukça mizah bakidir ve kalacaktır!.."

Bu topraklardaki ilk basılı mizah yayınının 1869'un sonlarında çıktığı ama 1870 tarihinin başlangıç olduğu kabul edilecek olursa, 150 yıla yaklaşan bir basılı yayın tarihi var mizahın. Sözlü mizahımızın kökleri ise 800 yıl öncesine Nasreddin Hoca'mıza dayanıyor. Arzu edersek bunun da öncesindeki kökleri ulaşıp anlatabiliriz sizlere, çünkü o köklerin de kaynağı gene Anadolu'dur!.. Yani siz ağaçları kesseniz bile bir şey fark etmez, kökler toprağın altındadır!..

OHAL dönemi kurbanı olan MİZAHHABER, 6 Ekim 2016 tarihinden başlayarak 20 aya yakın bir süre zorunlu olarak "Kapalı" kaldı!..  Ama 5 Haziran 2018 tarihinde blog adresine tıklayınca bir de baktık ki bloğumuzun erişim engeli kaldırılmış ve Mizahhaber bloğu açılmış... Doğrusu şaşırdık!..

Olan MİZAHHABER'in 20 ayına oldu ama bu ülkede yitirdiğimiz zamanlar öylesine çok ki, buna 20 ay daha eklenmiş oldu sonuçta!.. MİZAHHABER'in yayında olmadığı dönemde yayında olan AH mizah bloğumuz bu açığı kapatmaya çalıştı. 

Sevgili MİZAHHABER izleyicileri, dostları sonuçta MİZAHHABER, 20 aylık bir aradan sonra bugün itibarıyla yeniden yayındadır. Mizahın ve karikatürün hayatımızdan dışlandığı, aşağılandığı, suçlandığı, adeta yok edildiği bir dönemde bu akla ziyan coğrafyada aklımızı korumadaki en önemli besinimiz gene mizahtır. 

1 Temmuz 2007'de yayına geçen MİZAHHABER, 1 Temmuz 2018'de 11. yaşını bitirip 12. yaşına adım atacak. 12. yılımıza artık daha farklı, daha özgür bir ortamda girebilmek umuduyla; YAŞASIN MİZAH!.. 

Cihan Demirci - MİZAHHABER