21 Haziran 2018 Perşembe

CİHAN DEMİRCİ YAZDI: “BU COŞKUYU 1977’DE, BUNDAN 41 YIL ÖNCE YAŞAMIŞTIM…”

Yıl: 1977... Henüz lise çağındaydım... Ecevit'in seçim otobüsünün arkasından koşmaya başlamıştım Aksaray'dan Saraçhane'ye koştuğumu anımsıyorum. Taksim'deydi miting... Kanlı 1 Mayıs katliamının üzerinden sadece 1 ay kadar bir zaman geçmişti sanırım. Koşarken bir ara düştüm bile... CHP'nin tarihindeki en yüksek oyu, yüzde 42'yi aldığı 1977 seçimlerinin öncesinde oldu bunlar... Neden bu denli heyecanlanmıştım... Bir kere çok çocuklukla-gençlik arasında bir yerdeydim ama asıl önemlisi "sol" söylemleri yüksek sesle söyleyen bir lideri ilk kez görmüştüm... Ne yazık ki CHP bu yükselişin hayrını pek göremedi. ülkede hızla seri cinayetler ve anarşi üretildi, yokluk, kuyruk, sıkıntı bilinçli olarak yaratıldı ve 1980 darbesine giden süreç hazırlandı. Sonrasında Baykal'la birlikte CHP çıkıp gitti hayatımdan... SHP ile idare ettik bir ara... Yüzünü 1977'nin CHP'si gibi SOLA dönmüş SHP ile umutlandık ama onu da yiyip bitirdiler...

UZUN LAFIN İNCESİ; 1977'den beri tam 41 yıl geçmiş aradan... Tam 41 yıl sonra, beni CHP'de YENİDEN heyecanlandıran bir lider çıktı ortaya... Önce parti rozetini çıkardı, sonra gömleğinin kollarını sıvadı ve yollara düştü. "Ayrımcılığın" ve "bölücülüğün" dibine vurmuş, insanları sürekli aşağılayan, kibirden patlamak üzere olan Erdoğan'ın tam tersine, birleştirici, kucaklayıcı, insani bir dille ve en önemlisi CHP ÇİZGİSİNDE EPEYDİR UNUTTUĞUMUZ BİR COŞKU VE HEYECANLA ÇIKTI KARŞIMIZA...

Adı: MUHARREM İNCE... Partisini yok etmiş Baykal'ın sonrasında da hep SAĞA çeken, giderek devlet memuru partisi haline gelmiş, insanların yıllardır sırf iktidara olan kızgınlıklarından ötürü, çaresizlikten oy verir halde olduğu, en haklı anında bile sesini yükseltmekten imtina eden, süklüm-püklüm haldeki CHP'de uzun yıllardır göremediğimiz bir coşku ve heyecandı bu... MUHARREM İNCE, günlerdir şehir şehir geziyor. Enerjisi bize de yansıyor!.. Biz de ekran başında onunla birlikte geziyoruz ülkeyi adeta. Siyasette epeydir unuttuğumuz pek çok duyguyu yeniden yaşıyoruz... Gülümsemeyi, neşelenmeyi, AKP kabusuyla geçen çöküş yılları içinde yitirdiğimiz tüm insani değerleri… Tam da yok edilmiş, bitirilmiş, yeniden ayağa kalkması gereken bir ülkenin final günlerinde oluyor tüm bunlar... Eeee ne de olsa her şeyi son dakikaya bırakan, son dakika gollerini pek seven bir ülkenin insanıyız!.. Tam maç bitiyor derken gelsin artık yıllardır beklediğimiz o altın gol!.. Ey bölücü kibir, İNCELDİĞİN YERDEN KOP!..

Mizah duygusu, hazır cevaplığı ve en önemlisi birleştirici tavrı yüksek bir siyasetçi. 40 yıllık mizahçıyım, yanlış yapan babam olsa fark etmedi, o yüzden ilerde yanlış yaptığında "eleştirmek" gene bizim işimizdir ama şu anda tam 41 YIL SONRA bana o eski HEYECAN GELDİ!.. Sadece 45 günlük bir sürede müthiş bir rüzgar yakalandı. Umarım bu kez boşa gitmesin, ilk turda yüzde 50 ile kazanmak, hile-hurdanın doruğa çıkacağını bildiğimiz için çok zor ama ikinci tur her türlü hile-hurdaya rağmen kapıda gözüküyor.

16 yıldır herkesin aldattığı, herkesin kandırdığı, lakin yalan söylemekten yorgun düşmüş bir kibir ustası hata üstüne hata yapıyor. Şüphesiz seçimle ve sandıkla gitmesini bilmeyen, kindar, dinbaz, rant hırsından gözü dönmüş cani bir iktidar var karşımızda. Halkının kendisine oy vermeyen kesimini 16 yıldır durmaksızın aşağılayan, bölen, ayrıştıran, yok sayan, küçümseyen, son çıkmaz sokağına girmiş, eli kanlı, soyguncu ve bozguncu bir iktidar!.. Ülkenin tüm kaynaklarını çarçur etmiş, şirketlerini yok etmiş, satmadığı yer kalmamış, her sektörü bitirmiş, beceriksiz ama daha da kötüsü içi kötülükle dolu, öfke kusan bir iktidar!..

İkinci tur olduğunda Cumhurbaşkanımız şimdiden bellidir. Yeter ki dik duralım, yeter ki oylarımıza haksızlık anında sokağa dökülmesini bilerek sonuna dek sahip çıkalım. Oylarımızı çaldıklarında en yüksek tondan bağırmasını bilelim. İçinizdeki korku duvarını yıkın artık!.. Başka türlü bir kurtuluş yok!.. Son 16 yılını en "KABA" ve hoyrat şekilde geçiren bir ülke "İNCE"liklere susamış haliyle yeniden nefes alacağı günleri bekliyor... YA TAMAM, YA TAMAM!..

Cihan Demirci - MİZAHHABER