4 Ocak 2016 Pazartesi

CHARLİE HEBDO DERGİSİ, PARİS'TEKİ KATLİAMIN 1. YILINDA ÖZEL SAYI İLE ÇIKIYOR!..

Fransa’da geçtiğimiz yıl 7 Ocak’ta terör saldırısı sonucu yazar ve çizerlerini kaybeden Charlie Hebdo dergisi, saldırının yıl dönümü için 6 Ocak Çarşamba günü çıkartacağı özel sayının kapağını Fransız basını ile paylaştı. Le Figaro’da yer alan habere göre "1 sene sonra katiller hâlâ koşuyor" başlığı ile çıkacak dergi bu yazıyı "Tanrı" olarak çizdiği bir karikatürün altına yazıyor. Fransa’da inançlı vatandaşların tepkisi toplayan karikatür yeni bir tartışmaya yol açtı. Ülkede tek tanrılı dinlerin temsilcileri yeni yıl tebrikleri için yaptıkları toplantı sonrasında, Charlie Hebdo saldırısının yıl dönümü için yapacakları ortak deklarasyonu iptal etti. 

Charlie Hebdo, 6 Ocak'ta çıkacak özel sayıyla terör saldırısında hayatını kaybeden dergi çalışanlarının anılacağını bildirdi. Derginin piyasaya çıkışı, saldırıların yıldönümünden bir gün öncesine denk getirildi. 32 sayfalık dergi, 1 milyon adet basılacak.

On binlerce abonesi var

Haftalık yayınlanan Charlie Hebdo bayilere 100 bin adet dağıtılıyor. Bunun 10 bini Fransa dışında dağıtıma çıkıyor. Charlie Hebdo'nun ayrıca 183 bin dolayında abonesi bulunuyor. Charlie Hebdo'yu Almanya'da dağıtan şirket, özel sayıdan 50 bin nüsha ısmarlandığını açıkladı.

Özel sayıda terör saldırısında hayatını kaybeden Charb, Honoré, Cabu, Wolinski ve Tignous gibi çizerlerin çalışmalarına yer verilecek. Dergiye hâlâ katkı sağlamaya devam eden yazar ve çizerlerin ürünlerinin yanı sıra bazı ünlü destekçilerin mesajları da özel sayıda yer alacak.

(Kaynak: Deutsche Welle & DHA)