6 Ekim 2015 Salı

"SAVAŞ İÇİN DEĞİL, BARIŞ İÇİN KİMYA" KONULU KARİKATÜR YARIŞMASINA SON KATILIM TARİHİ: 30 KASIM 2015!..

MİZAHHABER - TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve Deriteks Sendikası tarafından ortaklaşa düzenlenen "Savaş İçin Değil, Barış İçin Kimya" konulu karikatür yarışmasına başvurular başlamıştır. Yarışmaya başvurular, 30 Kasım 2015 tarihine kadar yapılabilecek.

Savaş naraları atılırken, bir barış türküsü söylemektir amacımız. Karanlığa karşı, gökkuşağının yanında olmak.

Önce her şey bir toz ve gaz bulutuydu… Sonra bilimi ne için kullandık? Barut icat edildi, yeni topraklar sömürebilmek için; kimyasal silahlar icat edildi, insanın insanı ve tüm canlıları yok etmesi için. Tarih başka türlü ilerleyemez miydi? Şimdi başka türlü ilerletemez miyiz?

En maruz kaldığımız örneklerden biri olarak; "Doğal aslında, hiçbir zararı yok" denerek üzerimizde büyük bir şiddetle uygulanan bir kimyasal silah olan ‘biber gazı`na maruz kalmayanımız var mı? Sokakta, evde, işte, okulda, hastanede… Konunun uzmanı bilim insanları "ölümcül" dedi, devlet erkanı "ne olacak en fazla elma kadar zararlıdır" dediler. Onlarca can yitirdik, binlercemiz yaralandı.

Şimdi yaşadığımız şiddet ya da hayalini kurduğumuz barış dolu, kimyasal silahlardan arınmış dünyayı anlatacak bir karikatür yarışması yapmaktır isteğimiz ve sonra bunu bir sergiyle herkesle paylaşmak. Bu şiddete hep birlikte maruz kalıyorsak, anlatılan senin hikayendir…


TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
İstanbul Tabip Odası
Deriteks Sendikası
GENEL KURALLAR VE YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI: 


1. Yarışma “Savaş İçin Değil, Barış İçin Kimya” konuludur. 

2. Konu ile ilgili karikatürler, Türkiye’de ve dünyada artan kimyasal silah kullanımlarının, kimyanın savaş teknolojilerinde artan öneminin, “biber gazı” olarak adlandırılan kimyasal silahın gittikçe artan kullanımına bir karşı duruş olarak, kimyanın insana, tüm canlılara, doğaya karşı değil, doğa için, ‘başka’ bir dünya için kullanımının önemine dikkat çekecek, kimyanın öldürme, zarar verme amaçlı kullanımını eleştirecek nitelikte olmalıdır. 

3. Yarışmaya katılım karikatür çizip katılmak isteyen herkese serbesttir. Her profesyonel ve amatör karikatürist bu yarışmaya katılabilir. 

4. Yarışmaya orijinal karikatürle katılınmalıdır. Fotoğraf, fotokopi vs. kabul edilmeyecektir. Bilgisayarla çizilmiş ve renklendirilmiş karikatürler de, katılımcının kendi el çizimi olması, kopyalanmış ürünler kullanılmaması koşulunda kabul edilecektir. 

5. Katılımcılar yarışmaya en fazla 2 karikatür ile katılabilir. 

6. Karikatür seçiminde cinsiyetçi, ırkçı, heteroseksist/homofobik karikatürler değerlendirmeye alınmayacaktır. 

7. Yarışmaya katılanlar karikatürlerini, www.kmo.org.tr adresinden ya da Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden elde edip dolduracakları katılım formu ile birlikte Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi/Caferağa Mah. Neşet Ömer Sok. No:17/3 Kadıköy-İstanbul adresine posta yoluyla ya da elden ulaştırabilirler. CD ile yollanacak eserlerde, CD üzerinde ve CD’nin içine konduğu zarf üzerinde katılımcının adı, soyadı yazmalıdır. E-mail ile gönderilecek çalışmalar için gönderi adresi ise istanbul@kmo.org.tr ve ercanzincir@kmo.org.tr’dir. Katılımcının beyan ettiği e-posta hesabından başka bir hesap ile yollanacak karikatürler ise kabul edilmeyecektir. Katılım formuna ulaşılamadığı durumda Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’ni arayabilirsiniz. 

8. Posta / Kargo sırasında zarar görmüş karikatürlerden kurumumuz sorumlu değildir. Bu yüzden, eserlerinizi paketlemeniz hususunda dikkatli olmanızı ve eserinizi iyi muhafaza edilmiş bir paketle yollamanızı rica ederiz. 

9. Gönderilen karikatürler Kimya Mühendisleri Odası arşivinde kalacaktır. Eserler ödül programını düzenleyen yayıncı kurulusun hazırlayacağı ajanda, takvim, afis, poster, albüm, katalog, kitap, slayt gösterisi, eğitim etkinliği ve web sitesinde eser sahibinin ismini açık olarak belirterek, kullanım hakkına eserin ait olduğu kişinin izni dâhilinde eser sahibi ile birlikte sahip olacaktır. Eserlerin yayıncı kuruluş dışında üçüncü şahıslarca, izinsiz kullanımı durumunda, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek basına kullanabilir. 

10. Katılımcılar katılım formunu imzalayarak yarışmaya katılabilir, imzasız form ile gönderilen karikatürler yarışmaya alınmayacaktır. Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. 

11. Yarışmada ödül kazanan ve dereceye giren karikatürlerden, ödül töreninin yapıldığı gün bir sergi düzenlenecektir. 

12. Yarışmaya son gönderim tarihi 30.11.2015’dir. 

13. Jüri üyeleri ve düzenleme kurulunda görev alan kimse yarışmaya katılamaz. 

Seçici Kurul:
Sefer Selvi (Karikatürist) 
Semra Can (Karikatürist) 
Ergin Asyalı (Karikatürist) 
Sinan Arık (Karikatürist) 

Düzenleme Kurulu: 
Saadet Selin Top (Kimya Mühendisleri Odası) Beril Akaydın (Kimya Mühendisleri Odası) Fahrettin Yılmaz (Kimya Mühendisleri Odası) Ercan Zincir (Kimya Mühendisleri Odası) Cansın Çağlar Özdemir (Kimya Mühendisleri Odası) Selçuk Erez (İstanbul Tabip Odası) Samet Mengüç (İstanbul Tabip Odası) Ali Özyurt (İstanbul Tabip Odası) Engin Çelik (Deriteks Sendikası) 

Ödüller: 
Birinci: 1500 TL ve birincilik plaketi 
İkinci: 1000 TL ve başarı plaketi 
Üçüncü: 500 TL ve başarı plaketi 
Mansiyon (3 Kişi): başarı plaketi ve çizim seti 

Son Başvuru: 30.11.2015 

Eser Teslimi: 
Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Adres: Caferağa Mah. Neşet Ömer Sok. No: 17/3 Kadıköy-İstanbul Tel: 0216 449 37 10 – 11 – 12, 0533 486 55 49 

E-posta:
 istanbul@kmo.org.tr, ercanzincir@kmo.org.tr