30 Ekim 2015 Cuma

FAŞİZMİN KORKUNÇ BOYUTLARA ÇIKTIĞI ÜLKE BENZERİ TIMARHANEDE, İKİ MUHALİF GAZETE BİR GÜNDE NASIL "YANDAŞ MEDYA" YAPILDI!..


Artık bu akla ziyanlığın da ötesine geçen, adeta bir "Saray Cehennemi"ne dönüşen ülkede AKP'li olmayanlar için yaşama hakkı kalmadı!.. Zorba, dinci ve faşist bir iktidar "EĞER BENDEN DEĞİLSEN YAŞAMA HAKKIN YOK!" diyerek yıllardır uyguladığı baskı ve zulümü, 1 Kasım seçimi öncesi korkunç boyutlara ulaştırdı. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar bu iktidara destek olmuş, kendi içlerinden çıkmış bir zihniyet bile olsa artık fark etmez bir noktadayız, çünkü bu faşizm ona, buna, sana, bana bakmıyor, sadece "MUHALİF SES" olmak yetiyor, ezmek, yok etmek için. Onun için zerre kadar yakınlığımız olmayan bir kesim bile bu zalim iktidara karşı muhalefet yaptığı için zorbalıkla susturuluyorsa, malına, mülküne el konup, televizyon kanalları ve gazeteleri havuz medyası denen o aşağılık iktidar beslemesi medyanın içine atılıyorsa biz mizah emekçisi olarak orada SUSMAYIZ!.. 

1 Kasım seçimlerinin sonucunda her türlü hile ve hurdayla yeniden tek başına bir iktidar yarattıkları taktirde bu ses kesme, bu SUSTURMA, kalan son gazeteleri ve son televizyonları da iktidarın sesi haline getirecek. Bugün; BUGÜN ve MİLLET'in yaşadıklarının yarın; HÜRRİYET, CUMHURİYET, BİRGÜN, EVRENSEL, SÖZCÜ, ÖZGÜR GÜNDEM gibi kalan son farklı seslerin yaşama olasılığı gün gibi aşikar!.. 13 yıldır bu ülkeyi her anlamda yiyip bitiren, gözü doymaz zihniyet, insana bir "Cumhuriyet" bayramı bile kutlayamayacak hale getirdi. Çünkü ortada bir "Cumhuriyet" bile kalmadı. Ortada sadece zorba, faşist bir iktidarın yasa-kanun-adalet filan tanımaz silahlı güçleri var!.. YAŞAMLARIMIZ BU ÜLKEDE CİDDİ TEHDİT ALTINDA!.. Ama halkımız hala öylece sessiz ve derinden izliyor tüm bu yaşanan korkunç kabusu!.. BU ZORBALIK AN GELİP SİZİN KAPINIZA DAYANDIĞI ZAMAN ÇOK GEÇ OLACAK, AMA ACABA KAÇ KİŞİNİN UMURUNDA BU?... 

Böylesi bir ülke benzeri cehennemde muhalif mizah yapmanın da zorlukları her geçen gün artıyor... Zaten muhalif tavrımızdan ötürü gazetelerden, dergilerden şutlandığımız için internet ortamındayız sadece yıllardır... Üstelik mizahın eleştirilerini asla ciddiye almayan, onu sadece "gülüp geçilecek" sabun köpüğü bir alan olarak gören bir ülkede muhalif mizah yapma talihsizliğine kalktık ne de olsa yıllarca... 

1 KASIM seçimlerinin sonucu ne olursa olsun bu ülkeyi çok daha kötü günlerin beklediği çok açık... Çünkü seçmen iradesiyle, sandıktan çıkacak sonuçla gidecek bir iktidar yok artık!.. Öyle olmadığını her an gösteriyorlar insan olana!.. Daha fazla kan dökülmesini, iç savaş çıkmasını isteyen, gözü dönmüş bir zorbalık var sadece orta yerde... O yüzden çok daha zor günlerin içindeyiz... Kalemimiz yettiğince, internet ortamında alan bulabildiğimizce ve tabii nefes alabildiğimiz sürece, son nefese dek insanca, hakça bir yaşam için inadına mücadeleye devam!.. Zorbalığa karşı, Faşizme karşı; İNADINA BARIŞ!.. İNADINA BÜYÜK İNSANLIK!.. 

CİHAN DEMİRCİ-MİZAHHABER (30 EKİM 2015)