6 Eylül 2015 Pazar

MUSA KART KARİKATÜRÜ YÜZÜNDEN BİR KEZ DAHA SAVCILIKTA İFADE VERDİ...
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, daha önce de karikatürleri hakkında pek çok dava açılan Cumhuriyet çizeri Musa Kart hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikâyetiyle 4 Ağustos 2015 tarihli ‘Gemisini yürüten kaptan’ karikatürü gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in kaleme aldığı suç duyurusu dilekçesinde, “Şüpheli karikatürist yaptığı çizimde müvekkilimin ‘hırsız’ olduğunu çağrıştıracak şekilde ‘gemisini yürüten kaptan’ şeklinde bir ifade ile müvekkilimin kişilik haklarını ihlal etmiştir” denildi.

Kart, yazılı ifadesinde, “Anlaşılan o ki Cumhurbaşkanı’yla aramızda özel bir hukuk oluşmuş. Cumhurbaşkanı, artık önüne gelen karikatürlerime bakmadan, anlamaya çalışmadan, onları dava konusu yapabiliyor. Belki de ustalık böyle bir şey!..” dedi. Genç insanların canı ve kanı üzerinden siyaset yapılmasına çizgileriyle itiraz ettiğini belirten Kart, “O, bu konuda çizdiğim karikatürde bile kendisine hırsız dediğimi iddia edebilmiştir. Karikatüristler acılarını da çizgileriyle anlatırlar. Sadece bunu yaptım. Evet, suça ve hırsızlığa bulaşan siyasetçileri de çok çizmişliğim vardır. Ama bu karikatürde sadece, toprağa düşen genç bedenler karşısında duyduğum derin acı var” ifadelerini kullandı. Soruşturmanın davaya dönmesi halinde Kart hakkında 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istenebilecek.