4 Temmuz 2015 Cumartesi

SIFIRLAMACI BİLAL SONUNDA ‘MİZAH’A DA BULAŞTI!..

Bulaşmadığı bir şey kalmayan sıfırlamacı “Bilal” sonunda mizaha da el atmış!.. İslamcı kesimin Ramazan Karikatürleri sergisini açmış… Bununla da kalmamış karikatür üzerine konuşmuş, sözde İslamcıların mizah dergisi CafCaf’da bir dönem yazmış ama hangi isimle yazdığını bile açıklayamıyor. Tıpkı asla açıklayamadığı sıfırlamalı telefon konuşmaları gibi… Ama onun el attığı “Mizah” mizah değildir, İslamcı takımı yaptıkları şeyin aslında mizah olmadığını 50 yıldır anlayamadı. Bakın kurnaz bir arkadaşımız olduğüu için örneğin Hasan Kaçan anladı ve artık İslamcı mizah dergisine filan bulaşmıyor, çünkü çok denedi ve olmadığını gördü!..

Ey dini hayatın merkezine koyanlar; önce mizahın, karikatürün ne olduğunu öğreneceksiniz ondan sonra bu işlere bulaşacaksınız. Mizah dediğiniz güç ayrımsız bir eleştiri üzerine kuruldur. Mizah, güç karşısında diz çöküp biat etmez, güce tapmaz, tam tersi gücü elinde bulundurup da acımasızlık yapanı, yanlış yapanı eleştirir. Bu yüzden sağcılar, hele hele dinciler mizah yapamıyorlar, yaptıkları asla mizah olmuyor. Çünkü onlar gücü değil, gücün karşısındaki muhalefeti eleştirmekten başka hiçbir bir yol bilmiyorlar. Bilemezler. Onlar sadece güce taparlar. Bu yüzden mizahla dincinin bir araya gelmesi rakı ile zemzem suyunun yan yana gelmesi oluyor, uymuyor!..

Evet bugün sahip oldukları sınırsız güç ve sınırsız para sayesinde her şeye ama her şeye kendilerince el atıyorlar. Dergileri, dernekleri  de var biliyoruz ama olmuyor, olamıyor, yüzyıllarca da olamamış!.. Yaaa kardeşim, siz gidin ticaretinizle, nereye koyacağınızı şaşırdığınız paralarınızla, servetlerinizle uğraşın!.. Ezilenin, mazlumun, ayrımcılığa uğrayanın, sömürülenin, canı yananın, yalnız bırakılanın insanca ve zekice isyanı olan, o en sağlam muhalefet alanı mizahımızı bari rahat bırakın!.. Zira siz olsanız olsanız ancak mizaha “malzeme” olursunuz!..”

Cihan Demirci-MİZAHHABER