1 Temmuz 2015 Çarşamba

MİZAHHABER 8 YAŞINDA!..


MİZAH DÜNYASININ ÖZGÜR, BAĞIMSIZ VE MUHALİF SESİ MİZAHHABER, BUNDAN TAM 8 YIL ÖNCE, 1 TEMMUZ 2007 TARİHİNDE İNTERNET ÜZERİNDE YAYINA BAŞLAMIŞTI. BUGÜN 1 TEMMUZ 2015, AKLA ZİYAN BİR HAYATIN MİZAHI SOLLADIĞI BİR ÜLKEDE, MİZAHIN SESİ-SOLUĞU OLMA MACERAMIZDA 8 YAŞINDAYIZ!..  


Sevgili MİZAHHABER'ciler... Bundan 8 yıl önce bugün; 1 Temmuz 2007 tarihinde yayına geçtiğimizde internet ortamında, karikatür ve mizah dünyasının içinden bu denli özel haberler veren bir blog site henüz daha ortalarda pek yoktu. Zaten net ortamında henüz böylesine bir ses olmadığı için başlamıştık Mizahhaber'in yolculuğuna... Gazete ve dergi karikatürleriyle, özel çizilmiş karikatürleri yayımlamanın ötesinde mizah ve karikatür dünyasında yaşanıp, çoğu haber bile olmayan pek çok konuyu Mizahhaber 8 yıllık mizah yolculuğu boyunca gündeme getirdi. Bu mütevazı blogta, 8 yıldır pek çok haberimiz internet sitelerinde, gazetelerde, dergilerde, sosyal medyanın her alanında "kaynak" haber olarak kullanıldı. Mizahhaber, bugün günde en az 500 tıklanma ortalamasıyla bu mütevazı yayınını bir Mizah Kütüphanesi ve bilgi hazinesi tadında binlerce malzemeyle yüklü olarak sürdürüyor. Bloğumuzda yoğun şekilde ekleme ve hareket olduğu günlerde bu sayı 1500'ü de aşıyor...


MİZAHHABER, 1 Temmuz 2007'de internet üzerine yayına girerken ilk verdiği haberler işinden atılan iki karikatürcü arkadaşımızla ilgiliydi. Emre Ulaş ve Erdal Alay... O dönem biri Radikal'den, diğeri ise Posta gazetesindeki işlerinden olmuşlardı. MİZAHHABER onların haberlerini internet medyasında ilk kez duyurarak yayına geçmişti... Bu özelliğimizi mümkün olduğunca sürdürmeye çalıştık. Mizah ve karikatür dünyasında yaşanan yanlışların, hataların, hastalıkların altını çizen, cesurca haberler yaptık, dosyalar hazırladık. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz, okuyamayacağınız özel haberler yayımladık. Yandaş ve yalaka medyanın dışında kalan medyanın da aslında pek bir işe yaramadığını size mizahın net tavrıyla gösterdik. Bu anlamda dalına bastıklarımızdan, gerçek yüzlerini ortaya döktüklerimizden an geldi hakaretler yedik, küfürler işittik, onların ipe sapa gelmez iftiralarını gülerek izledik. Hiçbir kurumla, dernekle, partiyle, şahısla göbekten bir menfaat bağımız olmadığı için, özgür ve bağımsız olduğumuz için mizah alanı içersinde çekinmeden her türlü haberin altına imzamızı attık.


EPEYCE EMEĞİ ÇALINAN VE KOPYALANAN BİR BLOG OLDUK!..

MİZAHHABER'in 8 yıllık yolculuğunda özellikle"emek hırsızları" ile başı epeyce dertte oldu. Bu ülke özgün bir şeyler yapmaya çalışanı, emek vereni, ter dökeni pek sevmez bunu çok iyi biliriz. O yüzden yoğun emek vererek, üstelik hiçbir maddi karşılığı olmadan, sadece mizah ve karikatür sevgisiyle hazırladığımız MİZAHHABER bloğumuzu birebir kopyalayıp, babasının malı gibi kullanmaya kalkanlar oldu. Bütün haberlerimizi, ürünlerimizi kendi haberleriymiş gibi kullanan gerçek adı belirsiz, kimliğini ortaya koyacak yüreği bile olmayan asalak zavallılar çıktı sanal alemin karanlık dehlizlerinde karşımıza. Ülkedeki yargının sakat haline güvendikleri çok açıktı bu adları bile belirsiz zavallı yaratıkların!..

MİZAHHABER, karikatürlerini yayımladığı karikatürcülerle çoğu zaman kontak halinde oldu, karikatürcü arkadaşlarımızın bir kısmı karikatürlerini bize bizzat iletti, karikatürlerini kullandığımız arkadaşlarımızı çoğunlukla haberdar ettik. Bu anlamda 8 yıldır Mizahhaber'e karikatürleriyle ve yazılarıyla katkıda bulunan tüm mizahçı-karikatürcü arkadaşlarımıza, dostlarımıza da, bize bu süreçte en fazla katkı sağlayan çizer arkadaşımız VAHİT AKÇA'nın şahsında çok teşekkür ederiz.
VAHİT AKÇA ARKADAŞIMIZDAN GELEN YAŞGÜNÜ KUTLAMASI..


MİZAHHABER, 8 yıllık yolculuğunda bir önemli süreci daha katkı sağladı. 8 yıl öncesinde aramızdan ayrılan mizah ustalarının çoğu ne yazık ki anımsanmıyordu bile.., Mizahhaber'le birlikte bu anma ve anımsama çok daha ciddi bir hale gelmiştir. Bunu sizden zaman zaman gelen teşekkür mailleri bize göstermiştir. Bu anlamda yitirdiğimiz isimlerin ölüm tarihlerinin yer aldığı bir liste hazırladık, bu listeyi bloğumuzun sağ bölümünde yayımladığımız günden beri, artık o listeye bakarak anma günlerini takip edenler olduğunu da iyi biliyoruz.

Bu 8 yıllık süreç içersinde neler yaşamadık ki... Örneğin 2013 yılında ülke tarihinde müthiş izler bırakacak bir "Gezi Direnişi" süreci yaşadık, Önceliğini; özgür,bağımsız ve muhalif gibi üç sözcükte gizli tutan; Mizahhaber, bu süreçle birlikte özel bir yayın yaptı ve ağırlıklı olarak; direniş mizahına yer verdi. Hayatlarımızı değiştirebilecek bir sürece mizahın muhalif gücü ve ince zekasıyla destek vermekten hep onur duyduk.

MİZAHHABER, bir Temmuz gününde, bir başka deyişle Temmuz'un 1'inde yayınına özellikle başlamıştır. Bu başlangıç tarihi de bilinçlidir aslında... Temmuz, mizahçıları çok fazla yitirdiğimiz, acıları çok fazla yaşadığımız bir aydır. 2007 yılında bu nedenle 1 Temmuz'u seçtik yayına başlamak için. 2 Temmuz Sivas karanlığının öncesinde mizahın o aydınlık, o gülümseyen yüzüyle merhaba demek istedik mizah okuruna.

MİZAHHABER, 8 yıllık yolculuğu sonunda mizah tarihimize ciddi anlamda bir bilgi ve belge birikimi sunmaktadır... Mizahhaber 8 yıllık yolculuğunda yaptığı özel haberlerle, mizah tarihine ışık tutacak yazı ve araştırmalarıyla bu anlamda dikkate değer bir mizah arşivi barındırmaktadır. Zaten gördüğümüz odur ki mizah üzerine kafa yoran, çalışma yapan, tez çalışması yapanların da sıkı kaynaklarından biri olma yolundadır. 8 yılda binlerce haberimizi, çizgimizi, yazımızı takip eden, bize ses ve destek veren, bu zorlu ve mizah sevgisinden öte karşılıksız yolculukta bizi yalnız bırakmayan tüm Mizahhaber takipçilerine, katkı sağlayanlarına bir kez daha teşekkürler...

Bir laforizmamızda demiştik: "Gülmesini bilen aslında hüznüne de güç katar!".. Hüzün ağırlıklı bir toplum olmamıza rağmen, mizahımızın ne denli güçlü ve farklı olduğunu biliyoruz, mizah başka ülkelerde sadece bir eğlence alanı olabilir ama bu "akla ziyan" ülkede üzerine düşen yük çok daha fazladır, kapsadığı alan çok daha derindir.MİZAHHABER, FACEBOOK GRUBU VE FACEBOOK SAYFASIYLA DA NETTEKİ MİZAHIN İÇİNDE...

Bu arada 8 yıl önce yayınına http://mizahhaber.blogspot.com 
adresinde başlayan ve devam eden Mizahhaber, 3 yılı aşkın bir süredir beri ciddi ağırlık verdiği Facebook grubuyla da, bu grubun ardından yayına başlayan "Facebook sayfasıyla" da hizmetinizde. 

Facebook üzerinde: https://www.facebook.com/groups/19486638696/ adresinde Mizahhaber bloğunu da sollayacak düzeyde ekstra bir malzeme ile yayınını sürdürüyor. Facebook grubumuzun üye sayısı 6 bin civarındadır ve burada güzel olan şudur ki, biz Facebook üzerindeki pek çok grubun yaptığı gibi sizi haberiniz olmadan üye yapmıyoruz, sizden gelen isteklerle, bir ön incelemeden sonra bu üyeliği sağlıyoruz. Yoksa bu sayı 10 katı bile olurdu. Derdimiz kalabalık değil niteliktir ne de olsa. 

Bu grubun yanı sıra Facebook'ta yer alan sayfamızın link adresi ise: https://www.facebook.com/pages/Mizah-Haber/343494442488915

Mizahhaber'in Twitter adresi ise şöyle: https://twitter.com/mizahhaber

8. yılımızda bu akla ziyan ülkede kalan son yaşam sevincimiz olan mizahın bize verdiği o benzersiz güçle bir kez daha haykıralım o zaman: "YAŞASIN MİZAHIN, BAŞKA HİÇBİR YERDE BULUNMAYAN O YAŞAM SEVİNCİ VE O BENZERSİZ MUHALİF GÜCÜ!.."


8. yaşımızda; tüm okurlarımıza, takip eden, izleyen, destek veren, katkıda bulunan herkese bir kez daha mizah dolusu teşekkürlerimizle... O halde bu daha başlangıç, mizahın müthiş direnciyle mücadeleye devam!..

MİZAHHABER ADINA CİHAN DEMİRCİ