12 Ocak 2015 Pazartesi

PARİS'TE VE FRANSA'DA MİLYONLARCA İNSAN "CHARLİE HEBDO" İÇİN YÜRÜDÜ!..


MİZAHHABER - Fransa, protesto kültürünü 1789 devrimi sonrasında ruhuna ve içine yerleştirmiş, protesto kültürü çok eskilere dayanan ve bu kültüre fazlasıyla sahip bir ülkedir. Uzun yıllardır kötü yönetimlere sahip olan ve adım adım bu katliam gününe gelen Fransa 11 Ocak 2015 Pazar günü sanki gene o eski haline bürünmüş, kendine gelmiş gibiydi. 7 Ocak'ta göz göre göre gerçekleşen bir katliam ve sonrasında yaşananlar aslında Fransız yönetiminin de içinde bulunduğu aczi gösteriyordu. Fransa'da özgürlüğün en önemli sesi olan bir avuç karikatürcüsünü ne yazık ki koruyamamış, ciddi anlamda sınıfta kalmıştı. Bu duygunun da yarattığı yoğun bir atmosfer oluştu bu yüzden Fransa'nın her yerinde... 

Fransa’nın başkenti Paris’te dün yaklaşık 1 milyon 600 bin kişi sokaklarI, caddeleri doldurdu... Yürüyüşe katılanlar, mizah dergisi Charlie Hebdo'ya ve bir Yahudi marketine düzenlenen saldırılarda ölen 17 kişiyi andılar, ifade özgürlüğünü savundular. Ülke genelinde yapılan 'birlik' yürüyüşlerine 3 milyondan fazla kişi katıldı.

Bakın, BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu yürüyüşten izlenimlerini aktarırken yazısının son bölümünde neler yazıyor, okuyalım:

Burada, "Je Suis Charlie", "Hepimiz biriz", "İfade özgürlüğü" gibi sloganlar attıklarını ve Müslümanlarla Yahudilerin bir arada yürüdüğünü daha ayrıntılı yazabilecek kadar uzun bir süre kortejde kaldım. Ama o kortejde, aklımda en çok kalacak olan yüz binlerce kişinin güle oynaya saatlerce bekleyip sabırla yürümesi ve birbirlerine olan saygılarını bir an olsun bile yitirmemeleri olacak. Siyasi gösterileri Tunus'ta ve Türkiye'de gözlemlemiş, günün sonunda istisnasız göz yaşartıcı gazla sona eren deneyimlere sahip olmuştum. Ancak İspanyol Pepe'nin de dediği gibi, "Bu kadar insanın toplanıp mesajlarını doğrudan sokaklarda verebildikleri tek yer, Fransa olurdu zaten."

Fransa keşke çizerleri yaşarken bu gücü gösterebilseydi ve vahşi katillere bu cesaret verilmeseydi ama bunu söylerken şunu da unutmayalım, yaşadığımız ülkede, hani şimdilerde adı uyduruk şekilde "Yeni Türkiye" olan ülkede, bizler ne gazetecileri, ne aydınları yitirmedik ki, ne katliamlar yaşamadık ki ama hiçbir zaman bu denli kalabalık bir şekilde sokakları, caddeleri dolduramadık, çok az büyük kalabalıklar toplayabildik ama o karanlık cinayetlerin ve nerdeyse ölenlerin suçlu ilan edildiği "Sivas Katliamı" gibi gerici bir katliamın bile zerre kadar hesabını soramadık!.. Zaten o yüzden bu gerici düzenin içine esir düştük ya!.. Fransa'yı yaşlı gözlerle izlerken bu da bize fazlasıyla dert olmalı!..

CİHAN DEMİRCİ
BU ARADA SADECE FRANSA'DA DEĞİL DÜNYANIN HER YERİNDE İNSANLAR BU KATLİAM İÇİN TEPKİLERİNİ GÖSTERDİLER VE YÜRÜDÜLER... 

AVUSTRALYA: Sydney’de 2014 sonunda bir IŞİD sempatizanının rehine terörüne sahne olan “Martin Place”te toplanan yüzlerce kişi “Ben Charlie’yim”, “Özgürlük” yazılı dövizler taşdı.

ALMANYA: Berlin’de, Brandenburg kapısının karşısındaki Fransa elçiliği önünde toplanan 18 bin kişi ifade özgürlüğüne saldırıyı protesto etti. Elçilik önüne çiçekler bırakıldı. Bazı göstericiler Charlie Hebdo’da yayımlanan karikatürlerle yürüdüler.

BELÇİKA: Brüksel’de 20 bin gösterici “Nefrete karşı birleş”, “İfade özgürlüğü” dövizleriyle yürüdü. Müslüman ve Yahudi toplumlarının temsilcileri de yerini aldı. Gösteriye katılan ünlü Belçikalı karikatürist Philippe Gelluck “Dini faşizme karşı savaşmalıyız. Müslüman toplumunun karikatürlerden ötürü yaralı ve hakarete uğramış hissettiğini biliyorum ama karikatürler İslam’ı değil aşırılığı hedefliyordu” dedi.

BRİTANYA: Londra’da Trafalgar Meydanı’nda toplanan 2 bin kişi ellerinde kalemlerle yürüdü. “Ben Charlie’yim” dövizleri taşıdı. Trafalgar Meydanı’na projektörle Fransa bayrağı görüntüsü yansıtılıdı.

İSVEÇ: Stockholm’de Sınır Tanımayan Gazeteciler ve karikatüristlerin organize ettiği “barış ve saygı” yürüyüşü düzenlendi.

İSPANYA: Madrid’de Müslümanların düzenlediği gösteride Charlie Hebdo ile dayanışma sergilendi, “Teröre hayır, İslamofobi’ye hayır’ pankartları taşındı.

AVUSTURYA: Viyana’da da 12 in kişi hükümetinin ve dinlerden cemaatlerin çağrısıyla toplandı,
“Terörizme karşı birlikte” pankartıyla yürüdüler.

İSRAİL: “Ben Charlie’yim” yazılı dövizlerle Kudüs’te dayanışma toplantısı yapıldı.

FİLİSTİN: Batı Şeria’nın Ramallah kentinde dayanışma gösterisi düzenlenirken, çocuklar da ellerinde “Ben Charlie’yim” dövizleriyle yerlerini aldılar.

LÜBNAN: Beyrut’ta 200 kişi “Korkmuyoruz” ve Paris’te öldürülen Müslüman polis Ahmed Merabet’e atfen “Ben Ahmed’im” dövizleri taşıdı.

MISIR: Gazeteciler sendikası, başkent Kahire’de düzenlediği gösteriyle dünya çapındaki eylemlere destek verdi.

JAPONYA: Tokyo’da Fransız Enstitüsü önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunan ve Fransa milli marşı “La Marseillaise”i söyleyen topluluk, Fransızca ve Japonca “Ben Charlie’yim” yazılı dövizler taşıdılar.

RUSYA: Moskova’daki Gorki Parkı, çoğu Fransız yüz kişi toplandı. Çok sayıda Moskovalı da Fransa elçiliğine çiçek bıraktı.

TÜRKİYE: Gazeteciler Forumu'nun Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenler için Paris'te düzenlenen anmayla (İşin gerçeği çok iyi duyurulamamış bir anma oldu) eşzamanlı olarak İstanbul'da İstikal Caddesinde düzenlediği yürüyüşte ne yazık ki çok büyük bir kalabalık yoktu. Ama böyle bir havada bile gerginlik yaşandı. Gruba tepki gösteren 2 kişi uzaklaştırılarak polis otosuna bindirildi. Benzer bir tepkiyi grubun Fransız Konsolosluğu'na ulaştığında gösteren 3'üncü bir kişi de polisin aynı muamelesiyle karşılaştı.