23 Ocak 2014 Perşembe

AHMET ÖZTÜRKLEVENT KARİKATÜR SERGİSİ 23 OCAK'TA AÇILIYOR...

Ahmet Öztürklevent Karikatür Sergisi 23 Ocak Perşembe günü Schneidertempel Sanat Merkezinde açılıyor. Sergi, 23 Ocak-09 Şubat tarihleri arasında açık kalacak.

Mimar-Çizerlerden olan Öztürklevent, ilk karikatürü ile 1979 yılında Vatan Gazetesi tarafından açılan Ulusal Karikatür Yarışmasında Karikatürcüler Derneği Özel ödülünü aldı. Bu tarihten itibaren çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmada çizimleri ödüllere değer bulunan Ahmet Öztürklevent’in Karikatür Dünyasının önemli yarışmalarından, binin üzerinde çizerin katıldığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasında iki birinciliği,Yunus Nadi Karikatür Ödülü ve Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışmasında Büyük Ödülü bulunmaktadır. Sergide sanatçının farklı dönemlerine ait 65 adet karikatür yer alacak. Yazısız karikatürleri ile tanınan sanatçı mizah ve karikatür anlayışını şöyle tanımlıyor: “Türkiye çelişkilerle dolu bir ülke, o yüzden de çok iddialı çizerleri var. Mizah bana sanki dördüncü boyut, mucizevi bir şey gibi gelir. Karikatür de mizahtan beslendiğinden aynı tanım onun için de geçerli. Karikatürde öncelikle derin bir hicvetme duygusu olmalı.Mesajını dolambaçlı yollara sapmadan, net olarak ve aniden anlatmalı,sersemletmeli,şoke etmeli.” 


Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi 
Bankalar Cad. Felek Sk. No: 1 Karaköy 0 212 249 01 50 www.schneidertempel.com 

Açılış/kokteyl: 23 Ocak Perşembe, saat 18:00-20:00 Sanat merkezimiz;hafta içi hergün 10:30-17:00,Pazar;12:00-16:00 ziyarete açıktır… Cumartesi günleri kapalıdır.